Ha akad is a világon olyan nő, aki ne fogyókúrázott volna a 20-as éveiben, a szülés után szinte mindenki harcol a fölös kilókkal. Életem legcsodálatosabb napja volt, amikor világra jöttek a lányaim. Azonban minden anyai gyönyör mellett szükségem volt arra, hogy magammal is foglalkozzak. Az első 1,5 hónapban nagyjából beállt a lányok napi ritmusa, és ezzel együtt azonnal felütötte fejét a kérdés: mikortól kezdhetem el formába hozni a testem? Egyáltalán szoptatás mellett szabad-e sportolni? Meddig mehetek el a hatékony zsírégetés érdekében? Az orvosommal konzultálva alaposan körüljártam a témát, és most meg is osztom veletek azokat a válaszokat, amelyek a leginkább foglalkoztattak, segítettek annak idején a plusz kilókkal való harcban, és abban, hogy újra a régi önmagam lehessek.
Az első és legfontosabb, hogy kérd ki orvosod, védőnőd véleményét, mert a teljesítmény, a gyógyulás és zsírégetés folyamata egyénileg eltérő.
Csak lassan!
A legfontosabb (nem csak terhesség után), hogy légy türelmes. A baba várása és a szülés teljesen átalakította a tested. Nem csak kívül, de belül is. Adj egy kis időt magadnak, hogy minden a helyére kerüljön, és a plusz kilókon kívül már semmilyen nyoma ne legyen a fél napos vajúdásnak. 6 hét. Én annak idején ezt a választ kaptam. Addig eszembe se juthatott bármi megerőltetőt csinálni, hiába is éreztem úgy, hogy az ikerterhességhez és egy sürgősségi császárhoz képest nagyon gyorsan regenerálódott a testem, mégis az én esetemben a másfél hónap még szigorúbban értendő volt. Ez persze nem jelenti azt, hogy 6 hétig a szobába zárva kellett várnom, hogy leteljen az idő. Egy jóleső séta nem okozhat problémát és megfelelő első lépés az újrakezdéshez.
Sport a szoptatás alatt
Megjegyzem, hogy az ugyan igaz, hogy a szoptatás is éget zsírt, de az éhes, fáradt, nyűgös anyukák az alváshiány miatt sóvárognak a szénhidrátok után, így nem ártasz magadnak, ha orvosi engedéllyel elkezdesz sportolni. A testmozgást a szoptatás hónapjaiban célszerű a szoptatás után végezni. Egyrészt kényelmesebb, másrészt az edzés hatására nő a tej tejsav tartalma, amit a babák nem kedvelnek. Éppen ezért kerüld az olyan nagy intenzitású edzéseket is, amelyeknél izomláz kialakulása történhet. Vagyis tényleg az alapoktól kezdd és nagyon óvatosan, fokozatosan lépj tovább.
A hiedelemmel ellentétben a mozgás nem módosítja a tej mennyiségét. Az anyák több mint 95 százaléka képes arra, hogy szoptassa gyermekét, emiatt sokan csak a kellő ismeret és segítség hiányában nem tudják elsajátítani a megfelelő pozíciókat. Az egyetlen, ami zavarhatja a babát, az az izzadságból keletkezett sós víz, így a sporttevékenység és a szoptatás között iktass be egy zuhanyt.
Figyelj a testedre!
Néhányan, a tanácsok ellenére is, olyan intenzitással próbálnak edzeni, mint a várandóságuk előtt, így a szülés utáni, már múló vérzésük újra felerősödik. Figyeld a tested, és vedd komolyan a jeleket, mert ezekben a hónapokban nem a zsírégetés a legfontosabb feladatod!
Szétnyílt hasizommal edzeni?
A legtöbb újdonsült anyuka abba a hibába esik, hogy rögtön a pocakját akarja eltüntetni. Pont ez az a testrész, amelyet csak fokozatosan és nagyon lassan szabad terhelni szülés után. A szétnyílt hasizom pedig nagyon gyakori jelenség. Súlyos helyzet esetén minden edzést azonnal ki is zárhatunk, és első körben gyógytornásszal kell konzultálnunk, aki speciális gyakorlatokkal veszi rá a hasizmot, hogy a helyére kerüljön. Először a plank-et (alkartartás) és annak variációit ajánlják a szakemberek hasprések és felülések helyett, így elkerülöd a kicsavart testhelyzeteket, amelyek gátolhatják az izmok regenerálódását.
Próbálj ki több féle mozgást
Nem kell ajtóstul rontani a házba. Egy kis séta után kocogás, később futás, otthoni torna, baba-mama jóga, úszás. Nem feltétlenül kell ugyanahhoz az intenzív aerobik csoporthoz csatlakoznod, ahova szülés előtt jártál.
Diétával hatásosabb?
Természetesen a szülés előtti alak visszanyerése az étrendedtől is függ. Ez az időszak azonban nem a szigorú diétáké, de érdemes odafigyelni miből mennyit fogyasztunk. Táplálkozz változatosan, egészségesen, kerüld a cukros, lisztes ételeket (ezekre egyik életszakaszban sincs semmi szükség), inkább alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat fogyassz. A szoptatás végéig felejtsd el a zsírégetőket és minden egyéb stimulánst tartalmazó táplálék-kiegészítőt. Fokozottan figyelj a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitelre, különösen a kalciumra.
Hidratálj!
Ha már újra sportolsz szoptatás mellett, ne feledkezz meg a megfelelő hidratációról. Bárhová mész, legyen nálad egy üveg folyadék. Én szülés után is ittam a CROVE teáit, kifejezetten a japán zöld teát imádtam. Kávé helyett tökéletesen bevált, és különösen magas ásványi anyag tartalma miatt a legjobb választás, ha egészségesen szeretnél zsírt égetni.
Pihenj!
Sokszor hallottam azt a mondást, hogy „Pihenj, amikor a baba pihen!”. Akkor is azt gondoltam, hogy ezt nagyon kevés anyuka tartja be, ugyanis minden mást csináltam, amit akkor nem tudtam, amikor a lányok ébren voltak. Néhány percnyi igazi pihenés, edzés után valóban segített és igazi feltöltődést nyújtott.
A nagy kérdés már csak az, mikor lesz alkalmad rendszeresen edzeni. Múlt heti blogbejegyzésemben megosztottam veletek néhány praktikát a jó időbeosztáshoz.
Minden új anyukának sok sikert kívánok. Élvezd a babádat, az új életed, legyél fitt és egészséges! 🙂